į pradžią turinys susisiekite  
Informacija apie jogą » Pranajama. Kvėpavimas
Kvėpavimas per nosį - būtina geros savijautos sąlyga

Iškvepiant nosimi gerokai prailginama iškvėpimo fazė – o tai gerina viso kūno atsipalaidavimo kokybę; taip pat kūnas praranda mažiau skysčių nei iškvepiant per burną, mažiau išbalansuojamas burnos ph...

plačiau
 
Praninis kūnas. Prana vayu

Vaiju/vayu (oras, vėjas, srautas, oro jėga) – yra gyvybinė jėga, gyvybės pagrindas, yra tai, nuo ko priklauso gyvybingumas ir visų organų ir sistemų fiziologinis aktyvumas. Tai nėra tik oras turint galvoje chemines jo savybes, tai yra praninis oras.

Vaiju yra susijusi su praniniu kūnu, t.y. pranamaya koša, kuris fiziškai reiškiasi kaip kvėpavimas. Šis energetinis žmogaus kūnas (apvalkalas) turi tūkstančius subtiliųjų energetinių kanalų, kuriais teka energija. Pagrindiniai jų yra trys: Ida, Pingala ir Sušumna.

plačiau
 
„Hatha yoga pradipikoje“ apie pranajamą rašoma:

Tik tada, kai praktikuojančiojo kūnas yra tvirtinamas asanomis ir tinkama dieta, jam dera pradėti praktikuoti sekančią hatha jogos stadiją, t.y. pranajamą. Kol jūsų guru jums nepasakys, jos nedera pradėti. Guru patars mokiniui tinkamą pranajamą atsižvelgiant į individualius jo poreikius. Jis patars, kaip ją pradėti ir kaip tobulinti.

Pranajama – tai yra daugiau, nei tiesiog kvėpavimo pratimai ir praktikuoti ją reikia sistemingai ir esant tinkamai priežiūrai...

plačiau
 
Trys pranajamos etapai

Pagrindinis pranajamos instrumentas yra kumbhaka (kvėpavimo sulaikymas). Visos kitos naudojamos technikos - tik padeda ilgiau ir taisyklingiau laikyti kumbhaką ir valdyti savo dėmesį. 

plačiau
 
Antar Kumbhaka. Hipoventiliacinės technikos jogoje

Hatha Yoga Pradipika (2:2) rašo: „Kai juda prana, juda ir čitta. Kai prana nejuda, čitta taip pat nejuda. Taip jogas pasiekia proto stabilumo“.

Tai yra efektyviam proto (minčių) sustabdymui ir dėmesio koncentracijai reikalingas būtent kvėpavimo sulaikymas. Įvairios kvėpavimo technikos valo, treniruoja, ilgina, ištempia kvėpavimo ciklą, veda link ilgesnio kvėpavimo sulaikymo įgūdžių.

plačiau
 
Bahir Kumbhaka. Hipoventiliacinės technikos jogoje

Bahir Kumbhaka (kvėpavimo sulaikymas po iškvėpimo) – vadinama išoriniu sulaikymu, nes oras yra išorėje.

Bahir kumbhaka sudaro hipoksines sąlygas, nes atliekant ją plaučiuose nėra jokio oro ar deguonies rezervo. Šį kvėpavimo sulaikymą rekomenduojama praktikuoti tada, kai jau esate įvaldę Antar Kumbhaką.

plačiau
 
Diafragma

Ne kiekvienas, praktikuojantis jogą, supranta, kiek realiai svarbus yra diafragmos darbas. Joga turi puikias darbo su diafragma technikas – pilnas kvėpavimas, udijana bandha, agnisara dhauti, nauli krija ir kt. 

plačiau
 
Diafragma, Prana ir Kevala Kumbhaka

Jogoje pranajamos esmė yra gilesnė. Kiekvienas žmogus turi ribotumus, t.y. tam tikrą pranos kiekį. Tą nustato mūsų pačių karma iš ankstesnių gyvenimų. Ir apkaltinti čia nėra ko...

plačiau
 
Hiperventiliacijos paradoksas: padidėjęs deguonies kiekis kraujyje iššaukia jo trūkumą galvos smegenyse!

Pailgosiose smegenyse esančio kvėpavimo centro aktyvumui didžiausią įtaką turi kraujo dujų sudėtis. O kvėpuojant, žinia, ji keičiasi. Ir kaip yra kenksmingas staigus deguonies trūkumas (dūstant), taip kenksmingas ir deguonies perteklius kraujyje...

plačiau
 
Kaip veikia kvėpavimo centras?

Didžiausią įtaką daro kraujo dujų sudėtis. Pagrindinis fiziologinis kvėpavimo centro stimulas yra anglies dvideginis, miego arterijomis patenkantis į smegenis. CO2 yra pagrindinis galutinis energijos apykaitos produktas organizme...

plačiau
 
1   2   3   sekantis  >>