į pradžią turinys susisiekite  
Skaitiniai » Citatos
Vaisiai

Medis turi daugybę milijonų lapų. Visi lapai skirtingi, bet kiekvienas jų – to paties medžio dalis. Jūs irgi turite daugybę lapų – įvairiausių minčių bangų, poelgių, reakcijų, jausmų, svyravimų, trūkumų ir ribotumų pavidalu, bet jie visi išaugę iš tų pačių šaknų – būties esmės. Jūs turite stengtis save matyti kaip visumą, kaip visą medį, nevadindami jo žiedu, vaisiumi, lapu ar žieve. Tą akimirką, kai pamatote lapą, jūs užmirštate medį. Panašiai yra ir tada, kai sakote, jog norite medituoti, bet pamirštate kitas jogos dalis – ir tada jūs nebematote medžio.

 

<...>

 

Kad medis užaugtų sveikas ir stiprus, kad subrandintų puikių vaisių, reikia arti ar purenti dirvą, ravėti piktžoles, laistyti ir tręšti augantį sodinuką, rūpintis, prižiūrėti. Žinome, kad viso to augimo kulminacija, viso medžio dvasinė esencija sutelkta vaisiaus sultyse. Nusiskiname vaisių ir mėgaujamės jo skoniu. Tą malonumą galima pajusti, bet žodžiais jo neišreikši.

 

Lygiai taip pat rūpestingai, jei tikimės sulaukti vaisių, turėtume prižiūrėti ir jogos medį, kiekvieną jo dalį. Jama lavina veikimo organus, kad galėtume juos pasitelkti siekdami teisingų tikslų; nijama disciplinuoja pojūčius ir jutimo organus; asanos drėkina ir aprūpina krauju kiekvieną žmogaus kūno ląstelę; pranajama nukreipia tinkama linkme energiją; pratjahara padeda kontroliuoti protą ir apvalyti visas jo apnašas; dharana nutraukia nuo intelekto šydą, padaro jį aštrų ir jautrų, galintį tapti tiltu tarp mūsų proto ir vidinės sąmonės; dhjana intelektą integruoja; pasiekus samadhi būseną intelekto ir sąmonės srautai susilieja sielos vandenyno platybėse, o siela gali suspindėti visa savo didybe.

 

Taip jogos medis – joga vrikša – sluoksnis po sluoksnio veda mus, jį auginančius, per mūsų būtį tol, kol patiriame jogos vaisiaus ambroziją – sielos praregėjimą.

 

B. K. S. Iyengar „Jogos  medis“