į pradžią turinys susisiekite  
Tinklapio naujienos
Jogos praktikos orientyrai

1. Pastovumas – praktikos pagrindas.

Bet kokios praktikos pagrindas – ne krūvis, bet pastovumas. Nebūtina kasdien savęs apkrauti dviejų valandų trukmės „treniruote“. Geriau turėkite savo kompleksą, kurį atliksite kasdien. Tai treniruos ne tiek raumenis, kiek skatins sveikatos, ramybės ir harmonijos pojūtį.

 
 
Smegenų generuojamos bangos

Žmogaus smegenys generuoja 5 skirtingų dažnių bangas: teta, alfa, beta, gama, delta. Šios įvairių ilgių bangos smegenyse generuojamos be perstojo. Tam tikru metu dominuoja tam tikras dažnis:

 
 
Apie jogą: ji gali būti ir nebloga

Indijoje taip pat yra skirtingi jogos lygiai. Rimti mokytojai neužsiima masiniais seminarais. Mokiniams skiria tik tam tikrą laiką, žinias perduoda tik tiems, ką mato esant pasiruošusį. Yra ir komercinė joga užsieniečiams – ko reikia, tą ir duoda. Ji būna nebloga, būna ir bloga. Ir ten yra daug neišmanančių, įsivaizduojančių save guru. Tik pamatę reklamas galite apsigauti. Iš esmės tas pats ir pas mus.

 
 
Kaltės jausmas

Kaltės jausmas yra lyg siūlas, už kurio tampydami žmogų gali reguliuoti manipuliatoriai. T.y. žmonės, veikiantys principu: tu turi daryti tai, ką aš sakau, nes esi kaltas. Jie bando kitam suversti kaltės jausmą, kad turėtų valdžią, kad patys jaustųsi viršesni. Išoriškai tie žmonės gali atrodyti „teisūs“. 

 
 
Mažiau deguonies – daugiau sveikatos

Esant ilgai trunkančiai hipoksijai (gyvenant kalnuose) palaipsniui vystosi kompensaciniai organizmo pakitimai ląsteliniame lygmenyje: didėja plaučių audinių masė, formuojasi, plečiasi naujų smulkių kapiliarų tinklas visuose organuose ir audiniuose (kad gerėtų jų mityba) – smegenyse taip pat, kraujyje daugėja eritrocitų, daugėja hemoglobino kiekis, kuris ir yra vienintelis deguonies pernešėjas į visus audinius, raumenyse daugėja energijos gamybą vykdančių mitochondrijų kiekis.  Kalnų gyventojų hemoglobino kiekio kraujyje norma gali būti net 170 ml/l . Taip pat retesnis oras kalnuose spartina medžiagų apykaitą.

 
 
Dėmesio stiprinimas drišti pagalba

Svami Satjananda Sarasvati, vienas iš Biharo jogos mokyklos įkūrėjų, teigė, kad

nepraktikuojant tokios koncentracijos asanų efektyvumo lieka tik 10 procentų. Norint viso 100 procentų yra būtina stebėti savo minčių srautą, naudojant tam drišti bei kitas pagalbines technikas.

 
 
4 intravertų tipai

Praeito amžiaus viduryje Karlas Gustavas Jungas susikirstė žmones į intravertus ir ekstravertus. Šiandien profesorius Jonathan Chick ir jo kolegos psichologai yra įsitikinę, kad šis modelis nėra pilnas. Juk tarp intravertų yra tokių, kurie komfortiškai jaučiasi artimų draugų apsuptyje, ir tokių, kurie sąmoningai vengia bet kokio bendravimo.

Mokslininkai pasiūlė skirstyti intravertus į 4 tipus, ir ši klasifikacija atsako į daugelį klausimų.

 
 
Keiskite požiūrį į savo problemas

1. Pirmiausia pripažinkite savo problemą. Nereikia slėptis, apgaudinėti tiek kitus, tiek save, maskuotis po kauke, šypsena ar abejingumu...

 
 
Mentalinis šlamštas, arba tai, kas mums trukdo gyventi

Gyvenimas pilnas nesibaigiančių visokio plauko problemų. Kai kurios jų yra realios, o kai kurias mes susikuriame patys dėl neišmanymo, nenorėjimo laviruoti, susitaikyti, būti išmintingesni ir lankstesni. 

Klaidingas suvokimas, užsiciklinimas visokiose smulkmenose, išgalvoti pergyvenimai ir kitas mentalinis šlamštas teršia mūsų sąmonę ir eikvoja jėgas. Kas gi yra tas balastas, trukdantis normaliai gyventi?

 
 
Kas nėra meditacija?

1. Bet kurios mantros ar stotros kartojimas. Namasmaranas arba džapas kai kuriems žmonėms gali padėti nuraminti savo protą ir vesti jį į koncentraciją, bet tai nėra meditacija.

2. Koncentracija į kurį vieną tašką, panašiai kaip tratakoje, - tai nėra meditacija.

3. Kažkurios vienos minties ar idėjos stebėjimas – tai ne meditacija.

 
 
Antar Kumbhaka. Hipoventiliacinės technikos jogoje

Hatha Yoga Pradipika (2:2) rašo: „Kai juda prana, juda ir čitta. Kai prana nejuda, čitta taip pat nejuda. Taip jogas pasiekia proto stabilumo“.

Tai yra efektyviam proto (minčių) sustabdymui ir dėmesio koncentracijai reikalingas būtent kvėpavimo sulaikymas. Įvairios kvėpavimo technikos valo, treniruoja, ilgina, ištempia kvėpavimo ciklą, veda link ilgesnio kvėpavimo sulaikymo įgūdžių...  

 
 
Bahir Kumbhaka. Hipoventiliacinės technikos jogoje

Bahir Kumbhaka (kvėpavimo sulaikymas po iškvėpimo) – vadinama išoriniu sulaikymu, nes oras yra išorėje.

Bahir kumbhaka sudaro hipoksines sąlygas, nes atliekant ją plaučiuose nėra jokio oro ar deguonies rezervo. Šį kvėpavimo sulaikymą rekomenduojama praktikuoti tada, kai jau esate įvaldę Antar Kumbhaką.

 
 
Jogai įspėja: kvėpavimas per burną pavojingas tiek mažam, tiek suaugusiajam

„Vis dėlto žmogus visada, net kai viskas yra gerai, nori padaryti dar geriau. Jei deguonis yra gyvybės ir energijos šaltinis, kodėl gi jo neįkvėpus daugiau? Pasirodo, ir šio gėrio galima perdozuoti. Negana to, anglies dioksidas (jį pašaliname iškvėpdami orą) ne mažiau svarbus už deguonį. Jis dalyvauja angliavandenių, baltymų ir riebalų rūgščių sintezėje, skatina organizmo atsinaujinimo procesus, palaiko rūgščių ir šarmų pusiausvyrą, ramina ir padeda numalšinti spazmus.

 

„Kai deguonies daugėja, o anglies dioksido mažėja, vystosi hipokapnija, – aiškina V. Gavelienė. – Tokiai būsenai tęsiantis, organizmo audiniuose sutrinka medžiagų apykaita, ima badauti milijardai organizmo ląstelių, spazmuoja kraujagyslės.“ Spazmai ypač pavojingi smegenų smulkiosioms kraujagyslėms. Dar įdomiau yra tai, kad anglies dioksido trūkumas ilgainiui sukelia ir deguonies badą, nes hipokapnija slopina kvėpavimo centro veiklą...

 
 
Hiperventiliacijos paradoksas: padidėjęs deguonies kiekis kraujyje iššaukia jo trūkumą galvos smegenyse!

Pailgosiose smegenyse esančio kvėpavimo centro aktyvumui didžiausią įtaką turi kraujo dujų sudėtis. O kvėpuojant, žinia, ji keičiasi. Ir kaip yra kenksmingas didžiulis deguonies trūkumas (dūstant), taip kenksmingas ir deguonies perteklius kraujyje. 

 
 
Kodėl svarbu kvėpuoti udžaji (udjaji)

Koncentracija į kvėpavimo garsą nukreipia dėmesį nuo išorinių pojūčių į vidinius. Andre Van Lysebeth knygoje „Pranayama“ pažymi, kad udžaji iš esmės yra laiptelis į meditaciją, nes „gili koncentracija į oro tekėjimą ir garsą nukreipia dėmesį nuo išorinių problemų“...

 
 
<<  ankstesnis  1   2   3   4   5   6   10  sekantis  >>