Abejonė (sanskr. „Samshaya“) yra viena iš aukštesniojo mūsų proto (išminties) funkcijų. Ji gelbėja mus nuo aklo, naivaus, neišmanymu (tamaso guna) pagrįsto tikėjimo bet kokiais dalykais. Neturėdamas situacijos aiškumo, remdamasis tik dalimi žinių, žmogus abejoja.

Abejonė atlieka tarsi „apsaugos“ vaidmenį, tikrindama informaciją atmeta ją arba leidžia mums toliau su ja dirbti. Tuomet išmintis apibrėžia reiškinių prigimtį, analizuoja, vykdo sintezę, daro išvadas.

Išminčių posakiai „Žinau, kad nieko nežinau“ (Sokratas); „Netikėkite manimi, viską tikrinkite patys“ (Buda), abejonėms suteikia gilią prasmę.

1999 m. J. Kruger ir D. Dunning, Kornelio universitete atlikę keletą eksperimentų, atrado ir patvirtino teoriją, kurios esmė ta, kad žmonės, turintys žemesnį kvalifikacijos lygį, daro klaidingas išvadas, priima klaidingus sprendimus, bet negeba pripažinti savo klaidų būtent dėl tos pačios žemos kvalifikacijos ir gebėjimų ribotumo.

Klaidų nesupratimas skatina įsitikinimą savo teisumu, dar labiau didina pasitikėjimą savimi ir pranašumą prieš kitus.

Tokiu būdu Danningo – Kriugerio efektas tampa psichologiniu paradoksu, su kuriuo mes neretai susiduriame kasdieniame gyvenime: mažiau kompetentingi žmonės laiko save profesionalais, o daugiau kompetentingi – daugiau abejoja savimi ir savo gebėjimais.

Beje, labai stiprios abejonės gali viską užgožti, ir kitos išminties funkcijos tiesiog neatliks savo vaidmens.

O jeigu abejonės iš apsauginio vaidmens pereina į pagrindinį žmogaus pasaulėžiūros principą, tokiu būdu taip pat neįmanoma pažinti pasaulio, abejonės jau tampa griaunančia jėga.

Abejonių nebuvimas, tvirtas įsitikinimas gali būti paremtas Žiniomis arba Neišmanymu. Kiekvienoje srityje yra profesionalai, yra diletantai. Tai yra visiškai skirtingos patirtys, mokykitės jas atskirti.

Abejonės visada yra panašios į tamsą, kurią nušviesti gali Žinių šviesa. Todėl mokykitės, tobulėkite, aukite.

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prisijunkite prie mūsų adresų sąrašo, kad gautumėte naujausias ir naujienas iš mūsų komandos.

You have Successfully Subscribed!