Žmogaus judesiams turi įtakos daugybė įvairių komponentų. Vien tik anatomiškai galima išskirti raumenis, sausgysles, raiščius (galima sakyti, su tuo asanų praktikoje ir dirbame – tempiame, stipriname ir pan.). Bet yra dar tvirti, stabilūs, visą mūsų kūną laikantys, anatomiškai mus ribojantys kaulai.

Nuotraukose matyti skirtingi žmogaus kaulų variantai. Visi jie yra norma (tai reiškia, kad čia nėra jokių patologijų ar apsigimimų). Paanalizavus tokius atvejus peršasi išvada – kaip negalime vienodai, „pagal standartą“ galvoti, dainuoti, tapyti ar vairuoti, taip negalime ir vienodai judėti.

Kompetentingas treneris, jogos mokytojas ar aerobikos instruktorius turėtų matyti gilesnį vaizdą ir „nespausti“ žmogaus ten, kur tiesiog negalima jo spausti. Geriau jau yra patarti, parinkti šiuo metu jam priimtiną variantą.  

Žinoma, anatominė kaulų riba paprastai yra kiek toliau negu riba, ties kuria sustojame. Bet mano tikslas šiuo atveju – paaiškinti, kodėl vienam žmogui tą patį judesį atlikti yra lengviau, kitam – sunkiau. Beje, savęs teisinti (ir neiti toliau komforto zonos) tokiu pretekstu taip pat nereikia.  

Organizmas yra vientisas ir nedalomas. Todėl ir dirbti geriau yra kompleksiškai, „su visa visuma“, neišskiriant tik pilvo, nugaros ar pėdų.

Žemiau esančiose nuotraukose pažymėti kai kurie svarbūs niuansai: 

1. Du kairieji klubakauliai. Pirmojo gūžduobė (į kurią „įsistato“ šlaunikaulio galvutė) daugiau yra nukreipta pirmyn ir žemyn, antrojo – akivaizdžiai daugiau į šoną (tai lems gerokai platesnę šlaunies abdukciją (atitraukimą), laisvesnę supinaciją (sukimą išorėn)). Imant visą judesių vaizdą galima išskirti daug niuansų. Jogoje būtent šis atvejis lems, kad antrasis žmogus lengvai sėdės lotose. Pirmasis – greičiau susitraumuos kelius, bet „lotoso“ poza patogia jam niekada netaps.  

2. Kairėje – moteriškasis, platesnis dubuo; dešinėje – vyriškasis, siauresnis ir aukštesnis. Lyčių dubens skirtumas labai jaučiamas atliekant apverstines pozas: moters raumenų masė procentaliai gerokai mažesnė nei vyro (ypatingai tas jaučiama pečių lanko raumenyne). Taigi – silpnesni moters raumenys turi laikyti sunkų, platų dubenį. Dažni atvejai – pečių lanko raumenys pavargsta, ir svorį „paima“ kaulai – dažniausiai taip kenčia kaklo slanksteliai. Betgi jų kantrybė kažkada baigiasi…

3. Du kairieji šlaunikauliai. Ryškiai skiriasi šlaunikaulio kaklelio kampas. Pirmuoju atveju šlaunies atitraukimas bus gerokai mažesnis nei antruoju. Ir taip aišku, kuris iš jų kaip įmanydamas vengs samakonasanos…

4. Dvi dešiniosios mentės. Kairėje – akromialinė atauga trumpesnė, peties gūžduobė yra atviresnė, mažiau įgaubta. Judesio amplitudė, žinoma, čia bus gerokai didesnė. Bet – pvz. esant silpnesniems raumenims ir raiščiams bus didesnė peties sąnario nestabilumo, išnirimo tikimybė. Antruoju atveju – kaip jogoje sakoma „atverti pečius“, „atverti krūtinės ląstą“ – reikės daugelio metų įdirbio, o idealaus rezultato vistiek nebus. 

5. Mentės iš išorinio šono. Skiriasi peties sąnarinės duobės – skirtinga jų forma, aukštis, plotis, gylis. Žastikaulis jose judės visiškai skirtingai. Skiriasi ir petinės, ir snapinės ataugų formos, ilgiai, kampai… Visi šie niuansai vienam žmogui gali leisti labai daug, kitam gi bus sudėtinga ir rankas už nugaros į „namaste“ sudėti…

6. Juosmens slanksteliai. Skirtinga jų kūnų forma byloja ir apie skirtingą tarpslankstelinių diskų būklę. Kairiajame variante stebimi didesni tarpai tarp keterinių ataugų. Atsilenkti atgal tokiu atveju – kur kas paprasčiau.

7. Šlaunikaulis iš viršaus. Akivaizdus šlaunikaulio kaklelio ir galvutės padėties skirtumas. Viena iš netaisyklingos pėdos padėties, kelio sąnario problemų pagrindinių priežasčių. Ir gali čia pratimus pėdoms daryti kiek tik nori… 

8. Žastikaulis. Ilgesnis žastikaulis leidžia patogiau stovėti širšasanoje (ant galvos). Esant trumpesniam žastikauliui žmogus daugiau svorio perduoda kaklo raumenims, o tai jau veda į kaklo slankstelių kompresiją.

9. Tokia skirtinga kryžkaulio forma byloja apie žymius fiziologinių stuburo linkių (lordozių ir kifozių) skirtumus. Kryžkaulio padėtis lemia ir dubens pasvyrimo kampą, klubo, kelio sąnarių padėtį ir t.t. Organizme viskas su viskuo yra susiję.

Šaltinis – http://paulgrilley.com/bone-photos/

Violeta Gavelienė

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prisijunkite prie mūsų adresų sąrašo, kad gautumėte naujausias ir naujienas iš mūsų komandos.

You have Successfully Subscribed!