Neatsiejama kineziterapeuto darbo dalis yra bendravimas su pacientu. Dirbant su kūdikiais – dar ir tėvų mokymas. Tai yra svarbu, tiek siekiant išsiaiškinti esamos paciento būklės priešistorę, tiek suteikiant tam tikras rekomendacijas dabar, tiek numatant tolimesnes gydymo judesiu perspektyvas.

Apžvelgsiu keletą labiausiai „sprangių“ dalykų:

1. Ne viena mamytė prisipažįsta, kad pavargsta nuo aplinkinių (močiučių, draugių, auklių, Fb forumų dalyvių ir kt.) nuomonių ir nuolatinių priekaištų ir „pamokymų“, esą „mano tokio amžiaus jau darė tą ir aną“.

Atsakymas: prašau nesikišti. Leiskite savo darbą dirbti specialistams, kurie turi atitinkamą išsilavinimą, žinių ir darbo patirtį, geba įvertinti vaiko būklę bei taisyklingai skatinti judesių (ar kitokią) raidą. Jūs auginate vieną, na, gal du ar tris vaikus, bet vien dėl to netampate nei vaikų gydytojais, nei psichologais, pedagogais ar kineziterapeutais.

2. Kita štai dalis tėvų patys sugalvoja, kad jų vaikas turi būti „geresnis“ nei kitų, todėl turi greičiau išmokti verstis, sėstis ir vaikščioti. Šliaužti ir ropoti „nebūtina“, nes jie patys būdami maži nešliaužiojo ir neropojo, o paskui atsistojo ir nuėjo. Dažnas toks pats treniruoja savo vaiką (tampydamas jį už rankų, kabindamas ant skersinio, ridendamas ant kamuolio, anksti statydamas ant kojų ir kt.)

Atsakymas: nereikalaukite iš vaiko daugiau, nei šiuo metu jis gali padaryti. Jeigu jūs patys einate sportuoti – juk norite sutikti kompetentingą trenerį, domitės taisyklinga pratimų atlikimo technika, suprantate, kad netinkami judesiai ir krūviai gali padaryti žalos jūsų sveikatai. Kodėl tuomet manote, jog žinote, kaip reikia mankštinti savo vaiką?

3. Didelis raumenų tonusas klaidingai priimamas kaip „stipraus vaiko“ ženklas. Žemą raumenų tonusą, laisvus raiščius turintis kūdikis apibūdinamas kaip „tinginys“.

Atsakymas: raumenų tonusas ir raumenų jėga yra visiškai skirtingi dalykai. Raumens TONUSAS – t.y. nevalingas bazinės raumens įtampos ir skaidulų ilgio palaikymas, kurį reguliuoja galvos smegenyse esanti ekstrapiramidinė sistema. Ekstrapiramidinėje sistemoje yra centrai, reguliuojantys raumenų įtempimą (tonusą), antagonistinių (priešingai veikiančių) raumenų darbą, nesąmoningus automatinius judesius.

Kiekvienas raumuo, net ir būdamas maksimalios ramybės būsenoje, palaiko tam tikrą įtempimo lygį (tonusą). Jį palaiko tam tikri nervų sistemos refleksai – raumens tonusas NĖRA tik raumens savybė. Sąmoningai valdyti jo negalime. Mankštos metu mes tiesiog dirbame su refleksiniais judesiais, integruodami juos į sąmoningą judesį – skatiname kūdikį sąmoningai verstis, siekti žaislo, atrasti tinkamus atramos taškus ar atsispirti pirmiausia dirbdami per pojūčius – regėjimą, klausą, lytėjimą. Ir prioritetas čia nėra tik pilvo ar nugaros raumenų stiprinimas.

4. Didelė dalis tėvų (ir senelių) pasiduoda reklamos įtakai ir mano, kad vaikas labai kentės, augdamas be įvairių nešioklių, gultukų, maniežų, vaikštynių, šokliukų, sėdynių, šalmukų, milijono žaislų ir dar visos begalybės brangaus inventoriaus, kuriuo paprastai užgriozdinami namai.

Atsakymas: dauguma šių dalykų yra pagalba tėvams, bet ne vaikui. Pirma – visa tai yra kažkieno verslas (reklama ir pinigai). Antra – vaiko judesiai turi vystytis pagal gamtos duotą judesių eiliškumą, ontogenezę, evoliuciją, o visos „technikos“ tai iškreipia. Beje, žaislų, spalvų, muzikų, švytėjimų ir ekranų perteklius kūdikiui yra tarsi sensorinė bomba. Supraskite, jam per daug – jo nervų sistema negali atlaikyti nuolatinės stimuliacijos.

5. Amžina tema – ortopediniai batai. Pabandykite gal pirmiausia patys apsiauti batus aukštu aulu, kietu nelanksčiu padu ir pavaikščiokite visą dieną (namuose taip pat!). Tada ir pakalbėsim.

Kuo daugiau dirbu su kūdikiais, tuo labiau įsitikinu, kiek tas darbas yra svarbus ir reikšmingas visam žmogaus gyvenimui. Dabartinių vaikų laukia išties labai dideli krūviai jų organizmui – sėdimas darbas, nuolatinis koncentravimasis į ekraną, didžiuliai informaciniai krūviai, stresas ir dar velniai žino kas. Ir visos tos „neatidirbtos“ asimetrijos, netaisyklingai besiformuojantys dubens kaulai ar stuburo linkiai, dėmesio koncentracijos sunkumai veda į galybę kompensacijų ir po to jau į rimtesnes patologijas. Tiesiog mūsų organizmas prisimena viską.

Kineziterapeutė Violeta Gavelienė

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prisijunkite prie mūsų adresų sąrašo, kad gautumėte naujausias ir naujienas iš mūsų komandos.

You have Successfully Subscribed!