Ramiojo vandenyno šiaurėje vandenys sunešė milžinišką biologiškai neskylančių plastikų sankaupą, dydžiu dusyk lenkiančią Teksasą. Iš visų pasaulio kraštelių įvairių vandenyno srovių sunešta didžiulė šiukšlių sankaupa kelia milžinišką ilgalaikę grėsmę ekosistemai. Tačiau nė viena valstybė ar įtakinga tarpvalstybinė organizacija nesiūlo konkretaus plano, kaip šiukšlyną tvarkyti.

Jokios atskiros valstybės atsakomybei nepriklausantis didysis Ramiojo vandenyno šiukšlių ruožas – tikrąją žodžio prasme. Purvina paslaptis, ir jos nei pripažinti, nei imtis tvarkyti, išskyrus kelis aplinkosaugos aktyvistus, nesiryžta beveik niekas.

Ruožas susidarė dėl beribio šiukšlių vertimo į jūras – 80proc. atliekų čia suplukdytos iš žemynų. Šiukšlių ruožą Ramiojo vandenyno šiaurėn suplukdė spiralinė vandenyno srovė, centre labai rami, bet besisukanti apie savo ašį ir sutraukianti vis daugiau plūduriuojančių atliekų. Ekologai apie tokį reiškinį užsiminė dar 9-jame dešimtmetyje, bet tik 1997m. Ramiojo vandenyno didžiojo šiukšlių ruožo buvimą patvirtino Charlesas Moore’as ir jo komanda, dalyvavusi jachtų varžybose. Vėliau Moore‘as įsteigė kampanijos grupę, kuri turėjo atkreipti dėmesį į šią problemą.

Plastikas nesuyra kaip natūralios medžiagos, pavyzdžiui, popierius ar medvilnė: bėgant šimtmečiams jis kuo toliau, tuo labiau skyla į smulkesnius nuodingus junginius. Mažyčiai jūrose randami plastiko gabalėliai kartais vadinami „undinių ašaromis“ – vargu, ar atliekos vertos tokio romantiško pavadinimo. Įsipainioję tarp plastiko atliekų žūsta daugybė jūros paukščių ir žinduolių, dar pavojingesni yra toksinai, su plastiku patenkantys į mitybos grandinę – pražūtingieji nuodai ilgainiui prasiskverbia visur: nuo smulkiausio planktono iki stambiausių banginių.

Mokslininkų skaičiavimu, Didžiojo šiukšlių ruožo kvadratiniame kilometre yra 750 tūkst. plastikinių nuolaužų. Plastikas sudaro 90 proc. visų pasaulio vandenynų šiukšlių, iki 70 proc. jų nugrimzta ir padaro nepataisomą žalą jūros dugno gyvūnijai. Tačiau Didysis Ramiojo vandenyno šiukšlių ruožas ir toliau lieka plūduriuojančiu sąvartynu, apie kurį nenori kalbėti jokia pasaulio vyriausybė. Aišku, jei toje vietoje atsirastų didelių Ramiojo vandenyno naftos atsargų, pasaulio galingieji triukšmingai ginčytųsi, kam teisėtai jie priklauso.

Kasdien vis daugiau naudodami plastiko, žmonės jo atliekomis jau nuodija ne tik žemę, iš kurios gyvena, bet atokiausias tolimų vandenynų gelmes. Štai kokia baisi patogių pakuočių ir panašių mūsų laikų kasdienių gaminių kaina.

Ištrauka iš Daniel Smith knygos  „100 vietų, kurių niekada neaplankysite“

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prisijunkite prie mūsų adresų sąrašo, kad gautumėte naujausias ir naujienas iš mūsų komandos.

You have Successfully Subscribed!