Vedose sakoma, kad už išorinių kūrimo, palaikymo ir griovimo procesų slypi fiziniame pasaulyje persipinančios subtiliosios jėgos – Gunos  (Satva, Radžas ir Tamas). Tai viena pagrindinių Ajurvedos sąvokų. 

Guna (išvertus iš sanskrito reiškia – virvė) tarsi pririša žmogų kaip marionetę.

Satva – tai yra džiaugsmas, lengvumas ir aiškumas, ryškesni jausmai, geresnė intuicija, aiškiaregystė. Kai sąmonė yra veikiama Satva gunos, žmogus yra ramus, atidus, imlus, sąmoningas. Jo sieloje vyrauja ramybė, pasitenkinimas ir harmonija. Gyvenimiškas situacijas žmogus priima kaip dovanas, suvokia, kad, jei vienos durys užsidaro, kitos atsidaro. Satva gunos energija didėja bendraujant su išminčiais, skaitant šventraščius, kartojant mantras, maitinantis satviniu maistu.

Radžaso guna – tai neramumas, įsiaudrinimas, spontaniškumas, godumas, dinamika, kova, bet kokia materialinė pradžia. Radžas – aistros kurstytojas. Toks žmogus yra pilnas ambicijų, materialinių vertybių siekimo. Radžas  žmogų degina lyg liepsna, nes jis niekada nebūna patenkintas tuo, ką turi. Ši guna neleidžia žmogui objektyviai žvelgti į pasaulį, nes vis reikalauja išskirtinumo, prestižo ir turtų. Tada jis mąsto tarsi „juoda-balta“, nuolatos skuba, jam vis reikia to ar ano. Dažniausiai tokie yra lyderio pozicijas užimantys žmonės.

Na, o kai žmogų apima neišmanymas, tingulys, nejautrumas ir abejingumas – jis paskęsta Tamaso gunoje. Melo, nežinojimo gunos valdomas žmogus yra pasyvus, jam patinka mėsa, smurtinio pobūdžio filmai, agresyvus sportas. Tamaso guna – tai degradacija, tamsa, griovimas, apatija, tinginystė, depresija, bejėgiškumas, išsiblaškymas, klaidingas suvokimas. Toks žmogus negeba vadovautis „sveiku protu“, neretai klysta, elgiasi kvailai, daug miega, praranda darbingumą. Tai žmonės, pirmenybę teikiantys pasyviam poilsiui.

Gunos niekada neveikia atskirai, jos egzistuoja kartu, tik skirtingomis proporcijomis. Pavyzdžiui, rytas yra Satvos metas, diena – Radžaso, vakaras – Satvos, naktis – Tamaso metas. Dievas ir angelai turi daugiau Satvos, žmogus – Radžaso, gyvūnai – Tamaso energijos.

Bhagavad Gita teigia, kad trys gunos visuomet varžosi dėl dominavimo ir kažkuri jų daugiau ar mažiau vyrauja pastoviai. Taip formuojamas mūsų charakteris. Kiekvienas žmogus gali jausti kažkurios Gunos dominavimą stebėdamas savo paties elgesį ir gebėjimą reaguoti į tam tikras situacijas.

Didžiulę reikšmę tam turi mūsų gyvenimo būdas, mityba bei mus supantys žmonės. Tarkime, žmogus, privalantis būti (dirbti) tarp sudirgusių žmonių, yra daugiau veikiamas Radžaso gunos, dėl ko padidėja protinis bei fizinis nuovargis.

Harmonijos siekiančiam žmogui yra svarbu balansuoti Satvą, Radžasą ir Tamasą, nes kitaip jis jaus slopinimą, bejėgiškumą arba per didelį  audringumą. O tai gali sąlygoti tam tikras patologines būsenas.

Svarbu suprasti, kad visos trys gunos yra būtinos – jos neegzistuoja viena be kitos, nuolat kinta ir sąveikauja viena su kita. Satvos dėka atsiranda sąmonė, Radžas generuoja gyvybinę energiją, Tamas sukuria kūną.

Satvos veikiama sąmonė – tai išmintis, Visatos dėsnių supratimas, Radžaso veikiama sąmonė yra apgaubta emocijų; tamasinė sąmonė – tai bukumas, apribojimai, neišmanymas.

Gyvybinė energija Satvoje  yra nukreipta į harmoningą dvasinį ir fizinį žmogaus tobulėjimą; Radžase – į emocinių įspūdžių pasitenkinimą; Tamase – į kūniškų malonumų tenkinimą ir komfortą.

Radžas Satvoje – tai vystymąsis, tobulėjimas, o Radžas Tamase yra griovimas.

Satvinis kūnas yra sveikas, stiprus ir lengvai valdomas; Radžas griauna pusiausvyrą, iššaukdamas ūmius susirgimus, kurie yra linkę praeiti (jei veikia Satva); arba pereina į lėtinius (jei veikia Tamas). Tamase kūnas yra silpnas ir mažai judrus, vyrauja lėtiniai susirgimai.

Dominuojanti guna siekia išlaikyti savo padėtį tarp kitų gunų. Ji lemia žmogaus mintis, būsenas ir elgesį. Bet kiekvienas mūsų gali stengtis sąmoningai keisti dominuojančią guną. Kad būtum sveikas ir laimingas, turi dominuoti Satva.

Lėtinės ligos reiškia tamasinę žmogaus būseną. Būdinga yra tai, kad Tamase esantis ligonis nenori būti sveikas. Jis pripranta prie savo patologinės būklės, tingulio, pasyvumo ir tai trukdo jam net galvoti apie kažko keitimą. Žmogus netiki, kad gali jaustis geriau. Prie ligos pripranta kaip vaikas prie žaisliuko – jeigu atimsi, skubiai reikia kito! Būtent tuo yra pagrįstos nesibaigiančios eilės prie gydytojų kabinetų!

Radžas skatina arba sveikti, arba sirgti chroniškai. Žmogus siekia pasveikti, nelabai gilindamasis į ligos priežastis.

Satvos būsena skatina vengti veikatos problemų, ne taip kaip radžase ( kur reaguoja jau į atsiradusią problemą). Tą lemia sąmonės aiškumas ir proto lankstumas. Žmogus daug dėmesio skiria savo sveikatos profilaktikai.

Taigi Satva yra gyvenimo harmonija ir pusiausvyra. Keisti gyvenimo būdą  nėra labai paprasta. Kilimas, kitaip nei nusileidimas, visada reikalauja daugiau pastangų. Todėl yra populiaru klausti – „ar man to reikia?“. Lengviau yra gyventi taip, kaip įprasta. Bet jei nesąmoningai (arba sąmoningai) žmogus jaučia nepasitenkinimą savo gyvenimu, tada turi daryti ką nors, kad pasijustų geriau! Nes mūsų gyvenimas yra tai, ką mes apie jį galvojame.

  • Todėl mokykitės  nuraminti savo protą, atsiriboti nuo informacinių šiukšlių, teršiančių mus per televiziją, radiją, laikraščius, detektyvus.
  • Ieškokite bendraminčių, kiek įmanoma atsiribokite nuo negatyviai mąstančių žmonių. Skaitykite šventraščius, giedokite mantras, klausykitės klasikinės muzikos.
  • Eikite miegoti ne vėliau nei 23 val. ir kelkitės ne vėliau nei 7 val.
  • Dažniau būkite gamtoje, ugdykite sąmoningumą, medituokite, nebūkite aistros vergais. Praktikuokite jogą, cigun, taiči.

Didžiulę įtaką Gunų veikimui daro mityba:

  • Satvinė mityba – vaisiai, riešutai, medus, daugelis natūraliai užaugintų daržovių, kruopos, pieno produktai. Šie produktai suteikia mintims lengvumo ir aiškumo. Satviniai priskoniai: imbieras, kardamonas, ciberžolė, cinamonas, kalendra, pankoliai.
  • Radžaso mityba – rūgštus, saldus, aštrus maistas, kava, arbata, cukrus ir druska, daugelis prieskonių. Toks maistas suteikia žmogui pasitikėjimo, todėl reikalingas tada, kai norima išreikšti save.
  • Tamaso maistas laikomas kenksmingu. Tai yra riebus, nešviežias, daug kartų šildytas, blogai virškinamas, be meilės pagamintas maistas, taip pat tai – tabakas, alkoholis, vaistai, konditerijos gaminiai. Tokia mityba lemia tingulį, apatiją, neveiklumą, papildomą svorį ir nerealizuotą fizinę energiją.

Ir dar: Nereikia revoliucinių permainų (visko ir iš karto). Pradėkite po truputį keisti savo gyvenimo būdą. Tegul jūsų protas neprieštaraudamas priima visas permainas. Supraskite, kad svarbu yra ne kiekybė, bet pastovumas.

Srila Prabhupada yra pasakęs: „vienas yra laimingas (Satva), kitas – labai aktyvus (Radžas), trečias – bejėgis (Tamas).“

Būkite sąmoningi!

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prisijunkite prie mūsų adresų sąrašo, kad gautumėte naujausias ir naujienas iš mūsų komandos.

You have Successfully Subscribed!