Viename iš visuotinai pripažintų jogos literatūros autoritetų, Svamio Svatmaramos „Hatha yoga pradipikoje“ (XV amžius), apie pranajamą rašoma:
<…>
Tik tada, kai praktikuojančiojo kūnas yra tvirtinamas asanomis ir tinkama dieta, jam dera pradėti praktikuoti sekančią hatha jogos stadiją, t.y. pranajamą. Kol jūsų guru jums nepasakys, jos nedera pradėti. Guru patars mokiniui tinkamą pranajamą atsižvelgiant į individualius jo poreikius. Jis patars, kaip ją pradėti ir kaip tobulinti. Pranajama – tai yra daugiau, nei tiesiog kvėpavimo pratimai ir praktikuoti ją reikia sistemingai ir esant tinkamai priežiūrai.

Žodis „Prana“ yra dviejų skiemenų kombinacija – pra ir na. Žodis „prana“ reiškia pastovumą, tai yra pastovaus judėjimo jėga. 

Prana – tai gyvybinė jėga, o pranajama – tai procesas, kurio dėka didinami vidiniai pranos resursai.

Kai kurie žmonės dalija žodį „pranajama“ į „prana“ ir „jama“ ir interpretuoja jį kaip kvėpavimo kontrolę, bet tai nėra teisingas interpretavimas. Ištikro žodis „pranajama“ susideda iš „prana“ ir „ajama“, kas reiškia „praninį gebėjimą arba tęstinumą“. Tai technika, kurios dėka kūne aktyvinamas vis didesnis pranos kiekis iki vis aukštesnio dažnio. 
<…>
Pranajama praktikuojama tam, kad suprastume praninius procesus kūne ir išmoktume valdyti juos. Kvėpavimas – tai tiesioginis pranos absorbcijos (sugėrimo) būdas, o tas būdas, per kurį (kuriuo) kvėpuojame, nustato tam tikras pranos vibracijas, kurios turi įtakos visam mūsų egzistavimui.

Kartu su pranajamos instrukcijomis duodama ir nustatyta dieta, nes maistas taip pat yra tiesioginis pranos absorbcijos būdas. Tai, ką jūs valgote, kaip jūs valgote ir kada jūs valgote, daro įtaką jūsų kūnui, protui ir pranos vibracijoms. Apie tai ir rašoma toliau šioje dalyje.

(2 skyrius, 1 šloka)

Kai Prana juda, Čitta (mentalinė jėga) taip pat juda. Kai prana nejuda, Čitta taip pat nejuda. Tuo (Pranos nejudrumu) jogas pasiekia proto stabilumą, todėl jam dera sulaikyti Vaiju (orą).

Iki tol, kol Prana juda kūne, kūnas yra gyvas. Kai Prana palieka kūną, ateina mirtis. Todėl kūne reikia saugoti Vaiju (orą).

Prana nepatenka į Sušumną, jeigu yra užteršti nadžiai. Ir tik tada, kai nadžiai bus išvalyti, Pranos srautas tekės pagal jogo valią.

Kasdien reikia protingai, Satvos veikiamam praktikuoti Pranajamą, tuo pačiu valant Sušumną nuo nešvarumų.

Kaip po truputį prisijaukinami liūtai, drambliai ir tigrai, taip lėtai išmokstama valdyti Praną. Tas, kuris skubės, bus sunaikintas Pranos.

Tesinga Pranajamos praktika šalina visas ligas, dėl neteisingos praktikos bet kokios ligos gali atsirasti.

Norint įgauti galių, arba sidhi, būtina meistriškai įkvėpinėti, iškvėpinėti ir sulaikinėti Vaiju.

Tas, kuriame yra per daug riebalų ar gleivių, prieš Pranajamą privalo atlikti šatkarmas (šešios valymo technikos). Tiems, kurių došos yra subalansuotos (t.y. gleivės, vėjas, tulžis), jų daryti nebūtina.

(Hatha Yoga Pradipika 2.2; 2.3; 2.6; 2.15; 2.16; 2.18, 2.21)

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prisijunkite prie mūsų adresų sąrašo, kad gautumėte naujausias ir naujienas iš mūsų komandos.

You have Successfully Subscribed!