Žodis „meditacija“ tibetiečių kalba skamba kaip „gom“, ir šis žodis reiškia „pratinti“, arba „pažindinti“. Meditacijos esmė ta, kad jos pagalba mes pratiname save prie pozityvaus mąstymo ar naudingų nuostatų, arba susipažįstame su jomis.

Manau, labai svarbu aiškiai suprasti, kas yra meditacija, o kas ne, nes dažnai šis žodis mėtomas netgi spaudoje ar pačiose įvairiausiose gyvenimo srityse; ir naudojamas jis skirtingais tikslais, kurie realiai neturi nieko bendra su tuo, ką meditacija laiko budistai.

Pavyzdžiui, kartais žmonės galvoja: „Na, kai aš piešiu, aktyviai susikaupiu, taip kad tai yra meditacija“.
iš tikro taip nėra! Vien tik faktas, kad esame susikaupę, nereiškia, kad mes medituojame, nes net jeigu mes piešiame, plauname indus ar dirbame su kompiuteriu, dėmesys gali būti labai galingas, bet mes vis tiek aktyviai keičiame objektus – mūsų protas juda, kai mes galvojame apie kažką ar dirbame su kažkuo. Be to, iš tikrųjų mes nepratiname savęs prie pozityvaus nusiteikimo ar proto būsenos; taip kad iš tikro tai nėra tai, ką vadiname meditacija.

Kartais žmonės lanko įvairias grupes, ir juos ten moko kažką vizualizuoti: pavyzdžiui, vizualizuoti, kad jie atostogauja nuostabioje vietovėje, su pačiu patraukliausiu pasaulyje vyru… ką tik atvažiavo savo „Mersedesu“ ir jaučia tobulą pasitikėjimą savimi ir savo veiksmais. Žmonės tvirtina: „Jeigu taip medituosi, išlavinsi pasitikėjimą!“ Ką gi! Budistiniu požiūriu tai nėra meditacija – tai vadinama „svajojimu“ ir „prisirišimų sustiprinimu“.

Kai kurie žmonės netgi galvoja, kad paprastas dėmesio sutelkimas į tai, ką per dieną veiki, – yra meditacija. Aš pavadinčiau tai ne meditacija, bet dėmesio sutelkimu.
<…>
Egzistuoja ir dar vienas klaidingas meditacijos suvokimas. Žmonės galvoja: „jeigu pašalinsiu visas mintis, tai bus sėkminga meditacija“. Vėlgi, tiesiog išsilaisvinimas nuo minčių gali suteikti protui kažkiek stabilumo, bet ilgainiui ypatingos naudos mums neduos, nes minčių nebuvimas savaime nebūtinai yra dorybingas.
Tiesiog minčių nebuvimas nereiškia, kad pasiekėme dvasinę realizaciją.

Ištrauka iš knygos Тубтен Чодрон „Дыхание и доброта“

Thubten Chodron – (amerikietė budistų vienuolė, lektorė, daugelio knygų autorė). Nemažai autorės knygų įvairiomis kalbomis yra tiesiog internete. Jose paprastai ir aiškiai dėstomi vertingi dalykai. Paskaitykite.

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prisijunkite prie mūsų adresų sąrašo, kad gautumėte naujausias ir naujienas iš mūsų komandos.

You have Successfully Subscribed!