Išskiriami trys pasaulio regionai, kuriuose gyvena daugiausia ilgaamžių, iki gilios senatvės puikią sveikatą išsaugojusių žmonių:

Vilkabamba slėnis pietų Ekvadore, Andų kalnuose;
Hunzos slėnis Šiaurės Pakistane (slėnį supa 6000–7000 m ir aukštesni kalnai);
Abchazija, Kaukazo kalnuose.

Gyvenimas kalnuose turi bendrumų: patekti į juos yra ganėtinai sudėtinga, netgi ne visada įmanoma. Todėl tenykščiai gyventojai yra tarsi apsaugoti nuo šiuolaikinės civilizacijos išradimų, naujovių, milžiniškų nereikalingos informacijos kiekių, apdoroto maisto, vadinamų „civilizacijos“ ligų. Žmonės ten aktyviai fiziškai dirba, daug būna gryname ore, valgo daug augalinio šviežio maisto. Iki gilios senatvės jie išlaiko savo gyvybingumą, gerą sveikatą, fizinę ištvermę, pozityvų mąstymą.

Dar vienas ne mažiau svarbus faktorius – retesnis kalnų oras. Daugiausia deguonies yra prie pat žemės paviršiaus, kur oras tankiausias. Didėjant aukščiui, jis retėja, o deguonies mažėja. Dėl to kopiant į aukštą kalną kvėpuoti darosi vis sunkiau.

Esant trumpalaikei hipoksijai (kai jūs trumpam nuvykstate į kalnus), organizmas, kad gautų daugiau deguonies, prisitaiko priversdamas dažniau ir galingiau plakti širdį, plėsdamas širdies, plaučių, smegenų kraujagyslės (kad gerėtų audinių mityba), didindamas antinksčių žievės hormonų kiekį. 

Esant ilgai trunkančiai hipoksijai (gyvenant kalnuose) palaipsniui vystosi kompensaciniai organizmo pakitimai ląsteliniame lygmenyje: didėja plaučių audinių masė, formuojasi, plečiasi naujų smulkių kapiliarų tinklas visuose organuose ir audiniuose (kad gerėtų jų mityba) – smegenyse taip pat, kraujyje daugėja eritrocitų, daugėja hemoglobino kiekis, kuris ir yra vienintelis deguonies pernešėjas į visus audinius, raumenyse daugėja energijos gamybą vykdančių mitochondrijų kiekis.  Kalnų gyventojų hemoglobino kiekio kraujyje norma gali būti 170 g/l . Taip pat retesnis oras kalnuose spartina medžiagų apykaitą.

Dėl tos priežasties ir sportininkai vyksta į kalnus treniruotis: esant retesniam orui organizmas prisitaiko geriau pasisavinti ir išnaudoti deguonį. Todėl greičiau gaminasi raudonieji kraujo kūneliai. Mokslininkai įrodė, kad aukštumose vykstantys vidiniai organizmo procesai  – hipoksinė treniruotė – vėliau varžybose padeda siekti geresnių rezultatų.

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prisijunkite prie mūsų adresų sąrašo, kad gautumėte naujausias ir naujienas iš mūsų komandos.

You have Successfully Subscribed!