Vaiju/vayu (oras, vėjas, srautas, oro jėga) – yra gyvybinė jėga, gyvybės pagrindas, yra tai, nuo ko priklauso gyvybingumas ir visų organų ir sistemų fiziologinis aktyvumas. Tai nėra tik oras turint galvoje chemines jo savybes, tai yra praninis oras.

Vaiju yra susijusi su praniniu kūnu, t.y. pranamaya koša, kuris fiziškai reiškiasi kaip kvėpavimas. Šis energetinis žmogaus kūnas (apvalkalas) turi tūkstančius subtiliųjų energetinių kanalų, kuriais teka energija. Pagrindiniai jų yra trys: Ida, Pingala ir Sušumna.

Išskiriamos 5 pagrindinės Vaiju funkcijos – tai yra skirtingi tos pačios Vaiju procesai – lygiai taip, kaip atskiros dalys sudaro visą kūną:

1. Pagrindinė gyvybinė jėga yra lokalizuota širdies srityje ir yra vadinama Prana vaiju, arba kvėpavimas apskritai. Ji valdo kvėpavimą (pagrindinė jos funkcija – įkvėpimas), širdies darbą, kraujo cirkuliaciją stambiose ir vidutinėse kraujagyslėse.

2. Gyvybinė jėga, lokalizuota tiesiosios žarnos srityje, vadinama Apana vaiju. Pagrindinė jos funkcija – iškvėpimas. Be Apana vaiju suderinamumo su Prana vaiju ši negali valdyti kvėpavimo.

Be to, Apana vaiju atsako už šlapimo, fekalijų, spermos išėjimą iš organizmo. Moters organizme Apana vaiju veikia menstruacijų ciklą, saugo vaisių gimdoje, valdo gimdymo procesą.

3. Bambos srityje esanti virškinimo galia yra Samana vaiju. Ji veikia virškinimo ugnį, tiksliau – virškinimo sulčių išsiskyrimą. Samana vaiju valdo nepilnai suvirškinto maisto perėjimą iš skrandžio į dvylikapirštę žarną, o toliau – į plonąjį žarnyną. Maisto medžiagų įsiurbimas plonajame žarnyne, taip pat – likučių išstūmimas į storąjį žarnyną taip pat yra veikiamas šios jėgos.

Be to, Samana vaiju taip pat padeda suderinti Prana ir Apana vaiju funkcijas. Tai yra laikas tarp įkvėpimo ir iškvėpimo. Ji yra vidinis kvėpavimas, jungiantis visus kitus kvėpavimus.

4. Gerklės srityje lokalizuota Udana vaiju. Ji leidžia žmogui iškvėpti ir tarti garsus. Subtilieji Udana vaiju elementai veikia smegenų mitybą, atminties vystymą ir kitą proto veiklą, taip pat – Kundalini šakti kilimą link Saharsrara čakros.

5. Vjana vaiju – yra gyvybinę jėgą jungiantis, surišantis elementas, esantis visame kūne. Tarpinis kvėpavimas, tarpinė akimirka tarp iškvėpimo ir įkvėpimo. 
Taip pat užtikrina kraujo ir kitų fiziologinių organizmo skysčių patekimą į visas kūno dalis, valdo kapiliarinę kraujotaką, galvos smegenų kraujotaką, prakaito išsiskyrimą. Vjana vaiju sutrikimai pasireiškia bendrais viso kūno simptomais.

Pirmą kartą tokia Pranos klasifikacija sutinkama seniausioje iš Upanišadų – Chandogya upanišadoje (III, 13).
Upanišadoje minima žmogaus „atrama“. Kas žmogui yra „atrama“? – Jeigu atimtum iš žmogaus regėjimą, kalbą, klausą, – jis gyventų. Jeigu atimsi kvėpavimą – gyvenimas baigsis. 
Joje kalbama ir apie minties ryšį su kvėpavimu (VI, 8, 2): „Panašiai taip, kaip virvele pririštas paukštis blaškosi į visas puses nežinodamas, kur prisiglausti, randa prieglobstį ten, kur yra pririštas, taip ir protas (išmintis, aukštesnysis protas), blaškydamasis į visas puses ir nežinodamas, kur nuklysti, randa prieglobstį kvėpavime. Nes protas yra pririštas prie kvėpavimo.“

Gyvenimas prasideda įkvėpimu, o iškvepiant jau vyksta pranos praradimas. Kai kvėpavimas yra sulaikomas, prana nejuda nei į išorę, nei į vidų, – ji stabilizuojama.

Penkios pranos – tai penkios tiek žmoguje, tiek Visatoje esančios energijos rūšys. Teisingo energijų tekėjimo palaikymas yra sveikatos pagrindas energetiniame lygmenyje.

Bendras visų penkių vaiju disbalansas veda į mirtį. Penki kūno komponentai (eteris, oras, ugnis, vanduo, žemė) po mirties atsiskiria vienas nuo kito ir sugrįžta į pirmapradžius savo šaltinius.

Violeta Gavelienė
Šaltiniai: Hatha yoga pradipika, Chandogya upanišada

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prisijunkite prie mūsų adresų sąrašo, kad gautumėte naujausias ir naujienas iš mūsų komandos.

You have Successfully Subscribed!